Kuuntelu Daisy-soittimella
Ladattujen kirjojen kuuntelu Daisy-soittimella
Soittimen hankinta
- Asiakas (myös muu kuin näkövammainen henkilö) voi saada soittimen lainaksi Näkövammaisten liitosta täyttämällä lomakkeet.
- Sopivan soittimen voi hankkia myös itse. Celia suosittelee Sonyn laitetta, joka muistaa mihin kohtaan kirjassa on jääty.
Toimi näin
- Lainaa kirja ladattavaksi Celianetissä.
- Lataa kirja tietokoneelle.
- Pura kirjatiedosto.
- Siirrä kirja muistikortille tai muistitikulle. Daisy-apuri helpottaa kirjan purkamista ja siirtämistä.
- Kuuntele kirjaa Daisy-soittimella.
Ladatun kirjan siirto tietokoneelta muistikortille tai -tikulle Daisy-apurin avulla
Siirrätkö Celianetista lataamiasi kirjoja Daisy-soittimeen tai mp3-soittimelle muistikortin tai -tikun avulla? Voit asentaa tietokoneellesi siirtoa helpottamaan ilmaisen ohjelman, jonka nimi on Daisy-apuri.
Kun käytät Daisy-apuria, sinun ei tarvitse enää purkaa zip-tiedostoja. Ohjelma löytää lataamasi kirjat ja siirtää ne automaattisesti muistikortille tai -tikulle.
Daisy-apuri toimii Windows-tietokoneella.
Daisy-apurin on tuottanut Näkövammaisten liiton Tiedonhallintapalvelut Raha-automaattiyhdistyksen tuella.
Lue käyttöohje ja lataa Daisy-apuri. (Näkövammaisten liiton verkkosivuilta)