Läsning är allas rättighet målarbild och instruktioner
Du kan använda Celias målarbild Läsning är allas rättighet som en del av den litterära bildningen i skolan och biblioteket.
Använd målarbilden för att inspirera barn och unga som behöver stöd i läsningen till Celias tillgängliga böcker! Målarbilden kan användas tillsammans med Celias övningar i ordkonst och i lektionsinnehållen i kampanjen Läsning är allas rättighet.
Innehåll
- Tips för användning av målarbilden i skolan och biblioteket
- Alternativa instruktioner utan målarbild
- Skriv ut målarbild
Tips för användning av målarbilden i skolan och biblioteket
Skriv ut målarbilder i förväg. Du kan skriva ut målarbilder i A4-format eller A3-format. Bilden i A3-format har mer plats för bilder och text, och den kan även färgläggas och fyllas i som par- eller grupparbete enligt instruktionerna nedan.
Man kan använda målarbilden på flera sätt:

- Lyssna tillsammans på en kombinationsbok.
Ge varje elev en egen målarbild att arbeta med när de lyssnar. Man kan rita en bild eller en serie bilder på en tom surfplatta från boken man lyssnar på. - Använd målarbilden när ni har läst eller lyssnat på hela boken.
Ge eleverna instruktionen att rita en bild på surfplattan om en händelse i boken som de kommer ihåg bäst. Vilken händelse eller vändning var mest överraskande, spännande eller roligast? - Be eleverna att rita en bild på en tom skärm av omslaget eller berättelsen i sin drömbok eller favoritbok.
Be eleverna att skriva boktiteln och författarens namn på bilden om det är en verklig, befintlig bok. Samla bilderna till en utställning och bli inspirerade av andras favoritböcker. Läs och lyssna på gruppens favoritböcker tillsammans. - Använd målarbilden för att dela lästips.
Be eleverna att rita en bild på surfplattan av omslaget eller berättelsen i en bok som de vill rekommendera för andra. Be eleverna att också skriva boktiteln och författarens namn på bilden. Sätt upp målarbilderna på väggen så att andra hittar boktips i bilderna. Kontrollera om boktipsen finns i Celias sortiment. - Be eleverna att fundera på hurdana böcker och berättelser de tycker om.
Be sedan eleverna att rita eller skriva på en tom skärm vilket tema de vill läsa om i nästa bok. Innehåller boken humor, spänning, äventyr, vänskap, djur, bilar eller kanske information om något som eleven är intresserad av? Använd elevernas teckningar som hjälp för att ge boktips. Rekommendera eleverna böcker som innehåller temat som de ritat. Kontrollera på Celianet eller i Pratsam Reader-appen om de rekommenderade böckerna finns i Celias sortiment.
Alternativa instruktioner utan målarbild
Om det inte är möjligt att använda målarbilden till exempel på grund av synskada, kan du inspirera barnet eller den unga till Celias böcker med dessa tips:
- Lyssna tillsammans på en bok från Celia som ni väljer tillsammans.
Be eleven att föreställa sig själv i en händelse eller plats i boken. Fråga eleven: Vad skulle du göra i bokens händelse eller plats? Hur luktar det där? Hur skulle du vilja ändra bokens händelse? Vilken person i boken skulle du vilja prata med? Vad skulle ni prata om? Vilken person i boken skulle du vilja träffa? Vad skulle ni göra tillsammans? Skulle du vilja ändra slutet i boken? Hurdant skulle slutet bli? - Lyssna tillsammans på en bok ur Celias sortiment.
Om eleven använder en punktskriftsskärm kan eleven samtidigt föra fingrarna på punktskriften. Du kan göra olika linjer i förväg med en punktskriftsmaskin som eleven kan följa samtidigt som hen lyssnar på boken, på samma sätt som i övningar i läsriktning. - När ni har lyssnat på hela boken, prata om boken och läsupplevelsen:
Vilken händelse eller vändning var mest överraskande, spännande eller roligast? Var bokens slut sådan som ni förväntade er av bokens början? Vilken är din drömbok eller -berättelse? Vilken är din favoritbok? Samla era favoritböcker till en lista och rekommendera dem även för andra. - Be eleverna att fundera på hurdana böcker och berättelser de tycker om.
Be sedan eleverna att berätta vilket tema de skulle vilja läsa en bok om härnäst. Innehåller boken humor, spänning, äventyr, vänskap, djur, bilar eller kanske information om ett tema eleven är intresserad av? Använd elevernas berättelser för att ge boktips. Rekommendera eleverna böcker som innehåller temat de har uppgett. Kontrollera på Celianet eller i Pratsam Reader-appen om de rekommenderade böckerna finns i Celias sortiment.
